top of page
Search
Writer's pictureEva

Akadsko carstvo

Updated: Nov 13, 2019



https://www.shorthistory.org/ancient-civilizations/mesopotamia/akkadian-empire/

Prostor Mezopotamije bio je prošaran brojnim gradovima-državama koje su se stalno borile za prevlast nad plodnom zemljom. To su bili kratki i mali sukobi, bez stalne i dobro uvježbane vojske.

Jedini sumerski vladar koji je uspješno podvrgnuo druge gradove pod svoju vlast bio je vladar Ume Lugalzagesi. U svom pohodu na Kiš susreo se sa vojskom koju je predvodio Sargon.

Taj vojskovođa odrastao je na dvoru vladara Kiša Ur Zababe i imao je zadaću uspostaviti dogovor s Lugalzagesijem. Nastupila je bitka u kojoj je Sargon odnio pobjedu. Ur Zababa je u međuvremenu pobjegao pa je Sargon naslijedio vlast nad Kišem. Pokorenog Lugalzagesija Sargon je okovanog odveo u Nipur da ga ponizi pred hramom boga Enlila koji je bio njegov zaštitnik. Taj čin bio je prvi znak da će Sargon uvesti promjene.

Dotadašnji sukobi uglavnom nisu zadirali u vlast bogova, koji su smatrani glavnim vladarima. Odmah nakon njegovog uspona na vlast Sargon je morao dokazati svoju moć. Niži slojevi društva bili su mu naklonjeni jer su u njemu vidjeli uspješnog pojedinca koji je iz skromnih početaka vlastitim zaslugama donosio pobjede.

Prije njega vladari su osvajali pojedine prostore kako bi priskrbili sirovine, resurse i donijeli slavu svom gradu. Sargon je osvajao na svoju slavu. Tek kad je osvojio neke prostore učinio je presedan i sagradio prijestolnicu u koju su trebali pristizati plodovi osvajanja. Nezadovoljan ostvarenim pokreće nove vojne kampanje i širi carstvo.

Prvo veliko carstvo u povijesti vjerojatno se prostiralo od perzijskog zaljeva sve do Sredozemnog mora. U više od šezdeset gradova Sargon je postavio na vlast upravitelje koji su bili njegovi najbolji i najodaniji ljudi. Vlastitu kćer postavio je na mjesto vrhovne svećenice božice Inane u gradu Uru. Na taj način kontrolirao je religijske, političke i kulturne poslove u carstvu.

Stabilnost carstva omogućila je izgradnju prometnica, nove prostore za trgovanje, napredak u tehnologiji, umjetnosti i znanosti. Uveden je prvi poštanski sustav. Standardizirane su mjere za težinu. Uvedena je profesionalna vojska. U manje od dva stoljeća akadski su kraljevi osigurali prevlast akadskog jezika. Sumerski se sačuvao tek u nekim kultnim svečanostima.


 

Izvori:

Kuhrt A., The Ancient Near East c. 3000-330 BC, I-II, London & New York 1995.

The Ancient Near East : an encyclopedia for students, Wallenfels R. and Sasson, J. M. (eds), Charles Scribner's Sons, New York, 2000.


Van De Mieroop M., A history of the ancient Near East : ca. 3000-323 BC, Oxford ; 2007.

 

267 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page